Jak urządzić wnętrze w stylu klasycznym?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 16.03.2023, Data aktualizacji: 16.03.2023

8 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Styl klasyczny
Jakie są cechy stylu klasycznego? Jak zaaranżować wnętrze w tym ponadczasowym stylu? Jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę i przedpokój w klasycznym stylu? Czytaj.

Klasyka jest wciąż na czasie. Doskonałym tego przykładem są eleganckie i przytulne mieszkania, w których panuje harmonia oraz prostota. Styl klasyczny stawia na symetrię i równowagę w aranżacji domowej przestrzeni. Nawiązuje do tradycji, która sięga czasów starożytnych. W klasycznych wnętrzach dominują stonowane kolory, meble z solidnym materiałów, sztukaterie, eleganckie oprawy świetlne, lustra w rzeźbionych ramach czy szlachetne tkaniny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są najważniejsze cechy stylu klasycznego
  • w jaki sposób stworzyć dom w stylu klasycznym
  • jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym

Czym charakteryzuje się styl klasyczny wnętrzach?

Styl klasyczny nawiązuje do architektury starożytnych Grecji i Rzymu. Czerpanie ze wzorców piękna obowiązujących w epoce XVIII wieku stało się inspiracją do tworzenia modnych konsoli, łukowych ścian oraz elementów wyposażenia typu dekoracje okienne, tkaniny obiciowe i tapety. Styl klasyczny we wnętrzach cechuje harmonia, umiar, prostota oraz powaga. Niewątpliwym jego atutem jest ponadczasowość, czyli odporność na zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz. Istotne znaczenie ma zasada symetrii. Chodzi przede wszystkim o symetryczne ustawienie mebli i elementów wykończenia czy wyposażenia przestrzeni domowej. 

W stylu klasycznym dominują kolory stonowane, jak np.: odcienie kremowe, beżowe, brązowe i szare. Dużą popularnością cieszy się biel przełamana szlachetną czerwienią, purpurą, złotem, ciemną zielenią bądź granatem. W stylowo urządzonym wnętrzu nie ma miejsca na jaskrawe i neonowe barwy. Stosowane meble mają proste, ale eleganckie linie, często są wykonane z ciemnych gatunków drewna. Charakterystyczne są formy klasyków meblarstwa, jak krzesła, stoły i kredensy.

Modern classic 

Warto również wspomnieć o stylu modern classic, stanowiącym połączenie klasycznych wnętrz i stylu współczesnego. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Modern classic to eleganckie, dekoracyjne i luksusowe wnętrza, które wyróżnia minimalistyczny charakter nadawany przez brak przepychu i stonowaną paletę barw. Upraszcza się tutaj bogate detale i ozdobniki, ale też stosuje styl nowoczesny poprzez wprowadzenie metalowych dodatków czy wyrazistych elementów w modnych kolorach.

Mid-century modern

Na uwagę zasługuje także styl mid-century modern, który cechują duże przestrzenie oraz bliskość natury. Najważniejszą częścią wnętrz powinna być ich funkcjonalność. To właśnie komfort przejmuje tutaj kontrolę nad designem. Dominują nieskomplikowane i proste kształty, ale nie wyklucza to atrakcyjnych mebli i akcesoriów. Charakteru nadaje im pomysłowe używanie materiałów, kolorów, geometrycznych kształtów i odważnych wzorów. Otwarta przestrzeń mieści strefy przeznaczone na kuchnię, jadalnię i salon.

Proste formy dają niewyobrażalne pole do zabawy kolorami. Tutaj są one głównie jasne, wyraziste i pogodne. Barwy, które wyróżniają ten styl to pomarańcz, żółć, turkus, zieleń, limonka oraz wyrazisty niebieski. Ważne są tutaj kolory ziemi jak szarozielony, rdzawa czerwień, ciemny brąz pomieszane z jasnym drewnem.

Styl klasyczny - sztukateria

Jak wprowadzić styl klasyczny do wnętrz? Podstawowe zasady

Mieszkanie w stylu klasycznym ma określone cechy, które warto mieć na uwadze przy aranżacji. Projekt domu w stylu klasycznym powinien brać pod uwagę kolorystykę - kolory neutralne, pastelowe i ciepłe, jak: beż, kość słoniowa, szary, jasny brąz, biały lub ecru. Takie odcienie są idealne do stworzenia klasycznego wystroju wnętrza.

Meble powinny być wykonane z ciemnego drewna, takie jak dąb czy mahoń, z prostymi, ale eleganckimi liniami. Będą idealnie pasować do klasycznego stylu.  Oświetlenie - kinkiety, żyrandole, lampy stołowe i podłogowe z pięknymi abażurami lub kryształowymi kloszami będą doskonale wpisywać się w klasyczne aranżacje.

Nie można zapominać o proporcjach i harmonii - równowaga między meblami, dodatkami i innymi elementami wystroju wnętrza jest bardzo ważna. Kluczowe są również dodatki - akcesoria i ozdoby, takie jak: rzeźby, obrazy, lustra, wazony, dekoracyjne poduszki i zasłony, mogą wzbogacić i uzupełnić styl klasyczny, ale i tutaj trzeba pamiętać o wyważeniu, aby dodatki nie przytłaczały całości.

Podsumowując, kluczem do wprowadzenia klasycznego stylu do swojego wnętrza jest dbałość o harmonię, proporcje i równowagę, zastosowanie odpowiednich kolorów, mebli i dekoracji oraz korzystanie z naturalnych materiałów i tekstur.

Styl klasyczny - salon

Jak urządzić konkretne pomieszczenia w stylu klasycznym?

Tak naprawdę we wszystkich pomieszczeniach można zastosować styl klasyczny. Wnętrza można w łatwy sposób wystylizować w odpowiednim kierunku, stosując się do zasad, które już wymieniliśmy. Istnieje jednak kilka reguł, które pomogą stworzyć dom urządzony w stylu klasycznym.

Salon

Zarówno duży, jak i mały salon w stylu klasycznym będzie świetnie wyglądał przy użyciu ciemnego drewna (np. mahoń czy orzech) lub marmuru jako podstawowego materiału. Na podłodze można wykorzystać parkiet w jodełkę, a do wykończenia ścian warto zastosować gładzie lub tapety z motywem ornamentów. Na suficie natomiast ciekawie prezentuje się sztukateria czy stiuk. W centralnym punkcie pokoju dziennego powinna się znaleźć kanapa lub komplet wypoczynkowy.

Meble typu regały z książkami najlepiej ustawić na przeciwległych ścianach. Świetnie sprawdzą się meble eleganckie i ciężkie, wykonane z ciemnego drewna, z ozdobnymi elementami takimi jak rzeźbienia. Kanapy w stylu klasycznym powinny być obszyte skórą lub eleganckim materiałem, natomiast szafki i komody będą świetnie wyglądać przeszklone, co podkreśli współczesny styl klasyczny. Salon zaaranżowany w ten sposób powinien być elegancki, ale też przestronny.

Sypialnia

W sypialni warto zastosować jasne kolory na ścianach, np. kremowy, beżowy lub jasnozielony. W takim miejscu nie powinno zabraknąć dużego i tapicerowanego łóżka, jak również stylizowanej toaletki z lustrem. Wybór modelu z miękkim wezgłowiem sprawi, że sypialnia stanie się przytulniejsza. Z pewnością przyda się także elegancki fotel i okrągły stolik.

Sypialnia w stylu klasycznym zaaranżowana w bardziej nowoczesnym stylu, powinna zostać także wyposażona w lampki nocne ze szklanymi podstawami oraz dywan z motywem roślinnym. Do wykończenia łóżka warto zastosować elegancką pościel, np. z jedwabiu lub satyny, a także narzutę na łóżko, nawiązującą kolorystycznie do pozostałych elementów. Dodatki powinny być proste i eleganckie.

Łazienka

Kolejne pomieszczenie to łazienka w stylu klasycznym. Aranżacje pozwalają na stworzenie klimatu rzymskiej łaźni poprzez zastosowanie piaskowych kafelków. W łazience powinien dominować naturalny kamień oraz złocone lub miedziane krany. Świetnie sprawdzi się także wolnostojąca wanna na nóżkach oraz antyczne lustro w ozdobnej ramie.

Istotne znaczenie ma również umiejętne dobranie oświetlenia. W takim miejscu sprawdzą się kinkiety lub płaskie lampy w rzymskim stylu. Łazienkowe wnętrze w stylu klasycznym to również dodatki - świeczniki z metalu lub kryształu, ustawione na półkach lub parapecie czy luksusowe ręczniki z bawełny lub jedwabiu, ułożone na drewnianych półkach.

Kuchnia

Kuchnia - styl klasyczny to przede wszystkim zastosowanie kompletnej zabudowy meblowej, która ukryje nowoczesne sprzęty AGD - choć na rynku pojawia się coraz więcej propozycji stylizowanych na wcześniejsze lata, jednak nie ma na nie miejsce w eleganckim wnętrzu. Fronty szafek mogą mieć rzeźbienia lub frezowania, a blaty powinny być wykonane z marmuru lub granitu. Na podłodze można wykorzystać kafelki ceramiczne z delikatnym wzorem lub parkiet w jodełkę.

Do wykończenia ścian warto zastosować płytki ceramiczne lub gładzie w klasycznym stylu. We wnętrzu powinien się znaleźć drewniany stół z kompletem krzeseł, na przykład biedermeierowska ława z obiciem w kwiaty lub pasy. Budowa wyspy kuchennej w centralnym punkcie będzie idealnym pomysłem, jeśli zdecydujemy się na kuchnię w stylu klasycznym. Aranżacje obejmują także dodatki i ozdobne elementy, takie jak klasyczne lampy lub dekoracyjne kinkiety. 

 Obok kuchni często pojawia się także jadalnia w stylu klasycznym, gdzie powinien stanąć duży stół z ozdobnymi nogami. Krzesła sprawdzą się eleganckie i wygodne, obszyte skórą lub materiałem. Duże znaczenie mają dodatki, jak: serwetki, porcelanowa zastawa stołowa czy dekoracyjne wazony. 

Przedpokój

Przedpokój w stylu klasycznym to parkiet w jodełkę lub marmur na podłodze. W pomieszczeniu warto umieścić drewniane meble w stylu klasycznym, takie jak stojak na ubrania lub szafkę na buty. Lustra i oświetlenie powinny być eleganckie, np. klasyczne kinkiety lub żyrandole. Dodatki takie jak: wazony, donice czy ozdobne poduszki na ławce również wprowadzą do przedpokoju klasyczny styl.

Salon w stylu klasycznym

O czym pamiętać projektując dom w stylu klasycznym?

Wnętrza w stylu klasycznym stylu stanowią połączenie tradycji ze współczesnością. W tym przypadku należy pamiętać o zachowaniu harmonii i prostocie w doborze ozdobnych elementów. Czasami mniej znaczy więcej! Dlatego warto zdecydować się na maksymalnie dwa ulubione i ekstrawaganckie dodatki. Nad wyraz efektownie prezentują się stylizowane świeczniki oraz kryształowe żyrandole lub modele w kształcie lampy naftowej. W takim wydaniu oświetlenie elektroniczne wygląda bardzo oryginalnie. Ciekawym rozwiązaniem są także ozdobne rozety na suficie, które nadają sypialni niepowtarzalnego charakteru.

Pokój w stylu klasycznym musi być elegancki, prosty i nieprzesadzony. Warto pamiętać o symetrii, naturalnych i trwałych materiałach, eleganckich detalach, jasnych i pastelowych kolorach oraz prostych, ale starannie wykonanych meblach i dodatkach. W ten sposób można stworzyć piękny, stylowy dom, który zachwyci swoim urokiem i elegancją.

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour? Czytaj

Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym?

Połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym może wydawać się trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości można stworzyć naprawdę piękne i harmonijne aranżacje, które łączą w sobie najlepsze cechy obu stylów. Odpowiedzią jest wspominany wcześniej modern classic. Na przykład aranżacja salonu w stylu klasycznym nowoczesnym będzie opierała się na przytulnej elegancji. Sprawdzą się tu idealnie meble w stylu modern classic, czyli wygodne i ponadczasowe kanapy, fotele, krzesła. Są nie tylko piękne, ale - co najważniejsze - wygodne.

Zazwyczaj są to meble pikowane lub welurowe. Muszą być miękkie i aksamitne. Na podłodze idealnie sprawdzi się prostokątny, gładki lub delikatnie puchaty dywan w pastelowym odcieniu. Salon z kominkiem w stylu klasycznym z wpływem nowoczesności to obudowa kominka wtopiona w kolor ściany. W ten sposób można podkreślić subtelność i spójność kolorystyczną. Samo wnętrze można urozmaicić, dodając zasłony w geometryczne motywy, designerskie poduszki czy narzuty, które przełamią aranżacje.

Świetnie sprawdzą się także lampy w stylu klasycznym nowoczesnym. Połączenie tych dwóch stylów wymaga starannego doboru elementów, takich jak: kolor, meble, oświetlenie i dodatki. Istotne jest, aby uzyskać odpowiedni balans między klasycznymi elementami a nowoczesnymi akcentami.

Podsumowanie 

U kogo sprawdzą się takie aranżacje wnętrz? Styl klasyczny jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie przede wszystkim prostotę, elegancję i luksusowy wygląd pomieszczeń. Ten styl charakteryzuje się symetrią, proporcją i umiejętnością łączenia różnych elementów, aby stworzyć harmonijne aranżacje.

Co więcej, styl klasyczny zapewnia ponadczasową estetykę, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli jednak wnętrza w tym stylu wydają się zbyt przytłaczające - możemy zdecydować się na nieco unowocześnioną wersję, czyli modern-classic i wprowadzić współczesne akcenty do aranżacji.

aranżacja mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: